• 111

TOPLUMSAL TARİH DERGİSİ- EYLÜL 2017

Stok durumu : 2-3 gün

12.00 TL

  • KDV Hariç : 11.88 TL
  • Ürün kodu: TT.3285

BASIN BÜLTENİ

Toplumsal Tarih dergisinin 285. sayısı çıktı!

Toplumsal Tarih Eylül 2017 sayısında Evren Dayar’ın “Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi ve Antalya” başlıklı yazısını kapağa taşıyor.

Evren Dayar, 30 Ocak 1923’te Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan nüfus mübadelesi neticesinde Antalya’ya göç eden mübadilleri, onların gerek yeni coğrafya gerek yerleşik halk çerçevesinde yaşadığı sorunları ve tüm bu etkileşimin kentin demografik yapısında yarattığı dönüşümü aktarıyor.

Zafer Toprak, “Türkiye’de Müstehcen Avam Edebiyatı (1908-1928)”  başlıklı yazısıyla, Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e bir toplumsal dönüşümü simgeleyen müstehcen avam edebiyatını, örnekleriyle aktarıyor.

Murat Koraltürk, “Bir Fransız Vapur Kumpanyası: Messageries Maritimes ve Karpostalları” başlıklı yazısında, denizcilik tarihinde önemli bir aktör olan Messageries Maritimes Kumpanyası’nın öyküsüne, koleksiyon değeri olan kartpostal, broşür ve posterler eşliğinde yer veriyor.

Mehmet Perinçek, Nâzım Hikmet’in 1951 yılındaki Berlin ziyaretini ve bu ziyarete dair gizli raporları, mektupları ve bilinmeyen yazıları “Gizli Raporlar, Yayımlanmamış Yazılar ve Mektuplar: Nâzım Hikmet Berlin’de”  başlıklı yazısıyla ilk kez okurla buluşturuyor.

Ozan Kuyumcuoğlu, 19. yüzyıl Osmanlı’sında Türkçülük akımının önemli isimlerinden biri olan Yusuf Akçura’nın Suriye ve Filistin seyahatine, bu seyahate dair görüşlerine ve Osmanlı’nın Arap siyasetine ilişkin fikirlerine “Bir Türkçünün Arap Topraklarına Bakışı: Yusuf Akçura’nın Suriye ve Filistin Seyahati Üzerine” başlıklı yazısında yer veriyor.

Cevahir Kayam, “Millî Mücadele Üzerine Dört Rapor” başlıklı yazısında millî mücadele döneminde müttefik devletler tarafından kurulan komisyonlarca hazırlanan raporlar ile ABD Başkanı Wilson’un görevlendirdiği General Hardbord’un hazırladığı raporların çevirilerini içeren Dört Rapor adlı kitabı inceliyor.

Zerrin İren Boynudelik, Emine Önel Kurt ve Çağla Ormanlar Ok, “Resimde Kılık Kıyafet” dizisinde bu ay “Kudretli Kadınlar Nasıl Giyinirdi?” başlığı ile kendi dönemlerinde ikon haline gelmiş üç önemli kadın Teodora, I. Elizabeth ve Marie Antoinette’in kıyafetleri üzerinden Avrupa resminde kılık, kıyafet ve güç konusunu aktarıyor.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan “Gözden Kaçanlar” dizisinde bu ay Fatma Füsun Özkaraman, Şeyda Arslan ve Selin Uğur Akçura’nın “Sunullah Efendi Türbesi” başlıklı yazısı aktarılıyor. Edhem Eldem, L’Illustration’un 19 Haziran 1909 tarihli sayısından “İstanbul’da Dinî Özgürlük” başlıklı makaleyi aktarıyor. Emel Seyhan “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergiye katkıda bulunmaya devam ediyor.

 

 

İlgili Kişi:       

Esra Şavkın

Marjinal Porter Novelli              

0212 219 29 71 / 0537 858 85 49

esras@marjinal.com.tr

 

www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için
www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yorum yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun